Historia szkoły

         
Pierwsza wzmianka o szkole w Parkoszu znajduje się w Kronice Szkolnej. W 1918 roku właścicielka dworu użyczyła pomieszczenia
w czworakach na cele szkolne. Izba lekcyjna nie miała podłogi, lecz  klepisko, była mała i połączona z drugą izbą, w której mieszkała nauczycielka Pitalówna. Ze swojego jednoizbowego mieszkania wchodziła bezpośrednio do klasy. Wyposażenie było bardzo skromne: 8 ławek, stolik, krzesło i mała tablica. Realizowano program szkoły czteroletniej. Uczęszczało do niej 45-50 uczniów. W takich warunkach szkoła działała do 1926 roku. Przez kolejnych 11 lat dzieci uczyły się Dobrkowie. Nauczyciel był opłacany przez państwo. Zainteresowanie nauką było bardzo niewielkie. Tylko nieliczne dzieci chodziły do szkoły, ze względu na brak obuwia. Stąd też większość mieszkańców nie umiała czytać i pisać.
      
      W 1936 roku mieszkańcy Parkosza postanowili wybudować własną szkołę. Zlokalizowano ją w środku wsi. Pracami związanymi z budową budynku szkoły zajmował się ówczesny sołtys Kajetan Szumowicz. Prace postępowały bardzo sprawnie. Wybudowano budynek szkolny
i budynek gospodarczy. W 1938 roku odbyło się uroczyste otwarcie szkoły. Ksiądz K. Łącki w Kronice Parafialnej pisze: "ufundowano
i poświęcono na mszy w kościele parafialnym krzyż, który został uroczyście w procesji przeniesiony do szkoły". Z tego okresu zachowała się drewniana tablica z orłem w koronie i gwoździami fundatorów. Michał Wieloch tak wspomina uroczystość "...na poświęcenie szkoły przybyła delegacja Wojska Polskiego z Dębicy. Byli to ułami, którzy w paradnych mundurkach przyjechali konno. Na podwórku ułożono podłogę, odbyła się zabawa taneczna dla mieszańców..."

Pierwszą nauczycielką w nowej szkole była Michalina Gumińska. Uczyła ona wszystkich przedmiotów.  Realizowano program szkoły czteroklasowej. Szkoła była czynna w czasie okupacji z przerwami. W dniu 24 VIII 1944 roku Niemcy zajęli szkołę i przebywali w niej do 16 I 1945 roku do godziny 14:00. Pomieszczenia szkolne przeznaczone były na kwatery. Wysiedlono kierowniczkę szkoły. Niemcy zniszczyli całą dokumentację, sprzęt, okna, drzwi i piece zostały tylko same mury.

     W czerwcu 1945 roku szkoła znalazła lokum we dworze. Wszystkich przedmiotów uczył jeden nauczyciel Stanisław Charzyński. Realizowano program szkoły czteroklasowej. Do klasy V uczniowie uczęszczali do Pilzna.
      W dniu 8 XI 1946 roku dzieci rozpoczęły naukę w wyremontowanym budynku szkolnym. Do szkoły zapisano 80 uczniów z różnych roczników.
        Od 1948 roku w szkole pracowało na stałe dwóch nauczycieli i realizowano pięcioklasowy program nauczania. W roku 1950 podniesiono stopień organizacyjny szkoły do sześcioklasowej. Status szkoły
7-klasowej uzyskano w 1959 roku.
        W roku szkolnym 1959/60 szkoła miała już klasy VI i VII, były to klasy łączone. Jedynie klasa pierwsza uczyła się oddzielnie.
W Parkoszu uczniowie uczyli się oddzielnie wszystkich przedmiotów oprócz artystycznych i wychowania fizycznego. Legitymacje szkolne uczniowie otrzymali po raz pierwszy w roku szkolnym 1967/68.
     

      Reforma oświaty przeprowadzona w latach 1974/75 wprowadziła zbiorcze szkoły, przenosząc do nich ośmioklasistów. Tak więc uczniowie z Parkosza szkołę podstawową musieli kończyć w Pilźnie. Kolejne lata przynosiły obniżenie stopnia organizacyjnego naszej szkoły, aż do 1976 roku, kiedy zostały tylko 3 klasy szkoły podstawowej. Lata 1980-88 przynosiły zmiany. Dopiero w 1988 roku po raz pierwszy młodzież ukończyła klasę VIII w swojej wiosce.
       

     We wrześniu 1992 roku do użytku została oddana nowa szkoła. W uroczystości otwarcia uczestniczyli kurator Kuratorium Oświaty i Wychowania w Tarnowie Roman Bulanda, burmistrz miasta Pilzno Zygmunt Pieczonka oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Mszę polową odprawił ks. Henryk Skop, dokonał on również poświęcenia szkoły. Uroczystość zorganizowała przy współudziale młodzieży i nauczycieli dyrektor Jolanta Rębiś.
    W latach 1998/99 kolejna reforma oświaty zmieniła ustrój szkolnictwa polskiego. Dzieci uczyły się w klasie zerowej, sześcioklasowej szkole podstawowej i trzyletnim gimnazjum.
Kolejna reforma szkolnictwa wprowadzona w 2017 roku  spowodowała powstanie ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi.

Obecnie w Parkoszu mamy Publiczną Szkołę Podstawową.
Od roku 2015 dyrektorem PSP W Parkoszu jest Halina Włodarska